Ubierz się na biało

Tuż przed swoim ślubem pewna znajoma opowiadała mi, że właśnie popadła w konflikt ze swoją rodzoną matką. Ponieważ zaparła się, że za Chiny Ludowe nie pójdzie do ołtarza w białej sukni ani tym bardziej w welonie. Pytam:
- Dlaczego?
- Bo wiem, co oznacza biały kolor i nie będę udawać kogoś, kim po prostu nie jestem!

Szacun.

Jednakże...
Co oznacza biały kolor?
W okresie wielkanocnym (to znaczy teraz) w Kościele czyta się Apokalipsę św. Jana. A w niej co chwilę słychać coś o białych szatach. Już dawno korciło mnie, żeby przyjrzeć się dokładnie, kto je nosi i dlaczego. 
Dziś jest czas, więc do roboty.

Wyszło dziesięć punktów.

1. Podobny do Syna Człowieczego - Ap 1, 12-16
Chodzi o Jezusa Zmartwychwstałego. W Jego stroju wyróżnione zostały dwa elementy: szata długa do stóp i złoty pas na piersi. To ubiór kapłana żydowskiego, ale nie całkiem. Złoty to kolor królewski. Cały zestaw oznacza, że Ten, kto tak wygląda, jest równocześnie kapłanem i królem. Prosty komunikat. 

Dobra, masz mnie. W tekście nie ma mowy o tym, jakiego koloru jest ta długa szata. Czy wobec tego przyszła ci do głowy purpura albo khaki? Nie? Jasne, że nie. Bo słusznie kojarzymy ten obraz ze sceną przemienienia na górze Tabor, gdy szaty Jezusa stały się tak białe, jak żaden folusznik wybielić nie potrafi (Mk 9,3). Była to zapowiedź tej chwały, którą ogląda teraz Jan. 

2. Będą chodzić ze Mną w bieliAp 3, 4
Chodzi o chrześcijan z Sardes, którzy nie splamili się czynami niedoskonałymi. Jakie czyny odbiegają od doskonałości? W rachunku sumienia, jaki Chrystus robi wspólnotom z Azji Mniejszej, powtarzają się dwa zarzuty:
- brak gorliwości (Efez: 2,4; Laodycea: 3,16),
- tolerowanie herezji (Pergamon: 2,14-15; Tiatyra: 2,20; Efez przeciwnie: 2,6)
Wiadomo, że jeśli jest mowa o rozpuście, to raczej w znaczeniu metaforycznym, jak u proroków Starego Testamentu. Rozpustą (albo i prostytucją) nazywali oni odejście Izraela od jedynego Boga i oddawanie czci innym bożkom. 
Wnioskuję z tego, że w Sardes pozostają bez zarzutu ci, którzy naukę Chrystusa dobrze rozumieją i cenią, dlatego nie nudzi im się żyć zgodnie z nią. 

3. Białą szatę przywdzieje zwycięzcaAp 3, 5
Nadal jesteśmy w Sardes. Ci, których czyny nie były doskonałe, wciąż mają szansę na białą szatę. Są duchowo umarli, ale ich imion nie wymazano jeszcze z księgi życia. Gdy wybiorą życie, zostaną zwycięzcami, jak Chrystus: Miejcie odwagę! Ja zwyciężyłem świat! (J 16,33)

4. Radzę ci nabyć u mnie (...) białe szatyAp 3, 18
Syci mieszczanie z Laodycei, choć efektywnie handlują leczniczymi balsamami i wyrobami z czarnej wełny, tak naprawdę są biedni, ślepi i nadzy. Nadzy.
Nie żyjemy w raju, w naszym świecie nagość oznacza hańbę, obnażenie człowieka to odarcie go z godności. To dlatego, że grzech pozbawił nas chwały, jaką Bóg dla nas przewidział. Wygnanych z raju grzeszników Bóg ubrał w skórzaną odzież (Rdz 3,21). Chrystus, po tym jak wziął na siebie grzech, może zaproponować coś znacznie cenniejszego. Biała szata oznacza chwałę, jaka zwyczajnie należy się Synowi Bożemu, ale i my możemy ją otrzymać. Od Niego.

5. Dwudziestu czterech StarcówAp 4, 4
Teraz Jan ogląda wizję nieba. Tron Boga otaczają Starcy w białych szatach i złotych wieńcach. Starcy lub starsi, presbyteroi. To określenie może dotyczyć wieku, ale nie musi. Może oznaczać autorytet, rangę we wspólnocie (1 Tm 5,17; Syr 25,3-6). W Apokalipsie presbyteroi w bieli oddają chwałę Bogu przez pokłony i hymny. Uczestniczą w nieustannej Boskiej Liturgii (5,8nn; 11,16nn; 19,4). 

6. Zabici dla Słowa BożegoAp 6, 9.11
Męczennicy. Choćby się ktoś uparł, że ich przebierze na pomarańczowo, i tak będą świecić bielą. 

7. Wybielili szaty we Krwi BarankaAp 7, 9-17
Grono męczenników, ale już w pełnej liczbie. Jan widzi ludzi w niebie takimi, jakimi są w oczach Boga. Dlatego nie całkiem rozumie, co ogląda, i dopiero jeden ze Starców wyjaśnia mu, o co chodzi (7,13nn). Triumf męczenników nie jest ich własną zasługą. Wszystko zawdzięczają Chrystusowi. Oczyszczeni Jego Krwią są gotowi stanąć przed Bogiem (por. Wj 19, 10.14, Mt 22,12). 
Piszę „Krew” wielką literą, bo jak tu nie myśleć o Eucharystii, która jest naszym codziennym udziałem w śmierci Chrystusa? W niej jest moc: zwycięża się dzięki Krwi Baranka (12,11).

8. Siedmiu aniołówAp 15, 6
Aniołowie to oddzielna sprawa. Oni z zasady nie występują inaczej niż w bieli (zobacz np. Dz 1,10). Warto tylko zwrócić uwagę, że tu mają, podobnie jak Jezus, złote pasy na piersiach. Już rozumiem, skąd się wzięła  herezja, że Chrystus jest jednym z aniołów. 

9. Wojsko Słowa BogaAp 19, 13-14
Wojownicy na białych koniach. Może to aniołowie, których zastępy są zawsze do dyspozycji Syna Bożego (Mt 26,53). A może męczennicy, zabici dla Słowa Boga, walczący u Jego boku. Nie wiadomo. Główną postacią jest On – Chrystus – Słowo  Boga. A tym razem Jego szata – skąpana we krwi. 

10. Płuczący swoje szatyAp 22, 14
Wracamy na ziemię. Wcześniej Jan oglądał wizję Świętego Miasta, ukochanego Miasta Boga, Nowego Jeruzalem (21,2). Ci, którzy chcą tam wejść, płuczą swoje szaty. W Mieście znajduje się drzewo życia, jednak nie jesteśmy jeszcze w raju (Rdz 2,9). Skąd to wiemy?* Otóż drzewo wydaje liście służące do leczenia narodów (22,2). Skoro potrzebne jest lekarstwo, to znaczy, że nie wszystko jest w porządku. Nie jest najlepiej, ale mamy lekarstwo. Jesteśmy jeszcze w drodze, jesteśmy Kościołem walczącym
Płuczemy szaty. Nie opłukaliśmy ich – jak męczennicy – raz na zawsze. Białe szaty, które otrzymaliśmy na chrzcie, nie mają na metce gwarancji: „nie plamiące się”. Różnie bywa po drodze. Dlatego błogosławieni, którzy płuczą swe szaty. 

Amen. Maranatha.


Natomiast młoda kobieta, o której wspomniałam na początku, złożyła przysięgę małżeńską ubrana w śliczną suknię koloru ecru i stosowny do niej kapelusz. Szyk, elegancja i prawda. 
Prawda. 
Bo przecież ecru to jednak odcień bieli, a ona była na serio chrześcijanką. 

________________

* Ja akurat wiem to od pani Danuty Piekarz, która wykładała nam Pismo Święte w ramach formacji zakonnej :)


Komentarze

  1. Czytam i przecieram oczy ze zdumienia, myślę sobie: ale Ta Monika ma imponującą wiedzę biblijną? A tu masz, pod gwiazdką ujawnia źródło, czyli swą Nauczycielkę. Ale nic w tym złego, każdy z nas, coś komuś zawdzięcza, a wszystko Panu Bogu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No przecież, że nie jest to wiedza wlana :-D Nauczycieli było więcej, ale akurat ta informacja tak bardzo kojarzy mi się z panią Danutą, że nie mogłam o niej nie wspomnieć.

      Usuń
    2. Jako ciekawostkę zdradzę, że ja również coś pani Danucie zawdzięczam, a mianowicie tłumaczenie dwóch ostatnich konferencji o. Amedeo Cencini, które miały miejsce w CFD.
      Hmm...i tak po nici do kłębka postanowiłem posyłać Ci link-i do homilii, które wówczas wygłosił o. Amedeo, a pani Danuta tłumaczyła...
      http://www.cfd.sds.pl/?d=more,1873,131 (20.02 - 22.02.15)
      http://www.cfd.sds.pl/?d=more,1573,131
      Aha, jestem Piotr i mam konto na TT :)

      Usuń
    3. Dobrze byłoby złapać pociąg pospieszny do "Sardes, gdzie pozostają bez zarzutu ci, którzy naukę Chrystusa dobrze rozumieją i cenią, dlatego nie nudzi im się żyć zgodnie z nią."

      To prawda, "białe szaty, które otrzymaliśmy na chrzcie, nie mają na metce gwarancji: „nie plamiące się”. Różnie bywa po drodze. Dlatego błogosławieni, którzy płuczą swe szaty."

      Amen. Maranatha.

      Usuń
  2. Dzięki za linki, Piotrze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz