13. niedziela zwyk艂a 馃尶 rok B

Wszystkie narody, klaskajcie w d艂onie,
radosnym g艂osem wykrzykujcie Bogu.
/antyfona na wej艣cie, z Ps 47/

Mdr 1, 13-15; 2, 23-24
Ps 30
2 Kor 8, 7. 9. 13-15
2 Tm 1, 10b
Mk 5, 21-43

Kilka ostatnich niedziel zaczyna艂o liturgi臋 od przypomnienia cz艂owiekowi jego krucho艣ci i potrzeby ratunku od Boga. Wzywali艣my pomocy. Dzi艣 jeste艣my o krok dalej. Dzi艣 jeste艣my tymi, kt贸rzy po prostu ciesz膮 si臋 obecno艣ci膮 Boga. Mamy pow贸d do 艣piewu i radosnego zgie艂ku: chwalimy Go za dzie艂a, kt贸rych dla nas dokona艂. 

Czytanie z Ksi臋gi M膮dro艣ci przedstawia Boga w niezwykle (jak na Bibli臋) pozytywnym 艣wietle. B贸g jest tym, kt贸ry daje 偶ycie, nie 艣mier膰. B艂ogos艂awi. Nie zsy艂a nieszcz臋艣膰 na ziemi臋. Przeciwnie, to On wyci膮ga nas z k艂opot贸w, jak opowiada Psalmista. B贸g stwarza powody do 艣wi臋towania. 

Za co dzi艣 dzi臋kuj臋 Bogu? 
W jaki spos贸b mnie pob艂ogos艂awi艂 w ostatnim tygodniu?
Z jakiego zagro偶enia mnie uratowa艂?

Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, 艣mier膰 zwyci臋偶y艂,
a na 偶ycie rzuci艂 艣wiat艂o przez Ewangeli臋.
/艣piew przed Ewangeli膮/

Ewangelia dotyka jeszcze mocniej, bo nie teoretycznie, problemu 偶ycia i 艣mierci. Jezus przywraca 偶ycie dwunastoletniej dziewczynce i uzdrawia kobiet臋 z dwana艣cie lat trwaj膮cej choroby. Jest pewna wi臋藕 pomi臋dzy tymi dwiema postaciami. 

Jedna od lat nie mo偶e 偶y膰 w pe艂ni z powodu krwotoku. Krew jest symbolem 偶ycia i siedliskiem 偶ycia - wed艂ug staro偶ytnej my艣li. Wraz z utrat膮 krwi z cz艂owieka uchodzi 偶ycie.

Papie偶 Franciszek powiedzia艂 o licznych wyst膮pieniach ze wsp贸lnot zakonnych (a przecie偶 to tylko jeden z wielu rodzaj贸w odej艣膰 w Ko艣ciele): "Mamy do czynienia z «krwotokiem», kt贸ry os艂abia 偶ycie konsekrowane, a tak偶e 偶ycie Ko艣cio艂a" (Manete in dilectione mea, 2). Sp贸jrzmy zatem na Ko艣ci贸艂, nasz膮 Matk臋, jako na kobiet臋, z kt贸rej uchodzi 偶ycie i od dawna nic nie mo偶e na to poradzi膰. Czy podejdzie do Jezusa, by z wiar膮 dotkn膮膰 Jego p艂aszcza? Czy uchwyci si臋 Jego mocy? Czy na koniec - to najtrudniejsze - pokornie na oczach gapi贸w opowie o swojej chorobie i uzdrowieniu? 

Z kolei c贸rka Jaira zaledwie na progu doros艂o艣ci umiera i powraca do 偶ycia - przechodzi swoist膮 Pasch臋. Na s艂owo Jezusa powstaje ze 艣mierci, zaczyna chodzi膰 - naprawd臋 jest 偶ywa i energiczna, dostaje posi艂ek z polecenia Jezusa. Czy nie jest to tak偶e obraz Ko艣cio艂a? Odradzaj膮cego si臋 przez zanurzenie w misterium paschalne, pe艂nego dynamizmu, silnego Eucharysti膮, wyrywaj膮cego si臋 do 偶ycia, gotowego do  macierzy艅stwa?

Bo偶e, Ty przez sakramentalne znaki dokonujesz dzie艂a zbawienia,
spraw, aby nasza pos艂uga by艂a godna Ofiary, kt贸r膮 sk艂adamy. 
/modlitwa nad darami/ 

艢wi臋ty Pawe艂 daje dzi艣 praktyczn膮 rad臋 dotycz膮ca dzielenia si臋 z potrzebuj膮cymi, a uzasadnia j膮 chrystologicznie. Syn Bo偶y jest wzorem hojno艣ci, poniewa偶 zbrata艂 si臋 z cz艂owiekiem, by go wprowadzi膰 do swego dziedzictwa, do nieba. Braterstwo sk艂ania chrze艣cijan do dbania o siebie wzajemnie wed艂ug mo偶liwo艣ci ka偶dego, tak by ka偶dy m贸g艂 bez przeszk贸d 偶y膰 i realizowa膰 sw贸j charyzmat w Ko艣ciele. 

Ojcze, prosz臋 za nimi, aby wszyscy stanowili jedno, 
aby 艣wiat uwierzy艂, 偶e艣 Ty Mnie pos艂a艂.
/antyfona na komuni臋, J 17, 20-21/
 
Warszawa, 2 czerwca 2024,
wprowadzenie relikwii 艣w. Jadwigi Kr贸lowej do 艢wi膮tyni Opatrzno艣ci Bo偶ej
podczas 艢wi臋ta Dzi臋kczynienia


Komentarze