Singielka


Seria o Miriam, siostrze Mojżesza i Aarona, cz. 3
Wj 2, 8

HA-ALMA
Gdy Miriam po rozmowie z córką faraona, idzie zawołać matkę, określona jest słowem „alma”. Tak, to jest to tajemnicze słowo z proroctwa Izajasza: „Oto „alma” pocznie i porodzi syna i nazwie go imieniem Emmanuel” (Iz 7, 14). To słowo występuje w Biblii tylko kilka razy. Wyjaśnijmy sobie od razu: nie chodzi o łacińskie „alma” – matka, karmicielka – lecz o hebrajskie, które oznacza etap życia o jeden krok wcześniejszy.

GOTOWA
Dziewczyna, panna. Już nie dziewczynka, ale osoba dojrzała do zamążpójścia i do macierzyństwa. Najlepiej to widać na przykładzie Rebeki, gdy sługa Abrahama przychodzi, aby zaproponować jej małżeństwo z Izaakiem. Ojciec i brat chętnie odwlekaliby moment jej odejścia z domu, ale ona sama zapytana o zdanie stwierdza krótko: „Chcę iść”. Jest gotowa (Rdz 24, 43. 55. 58).

SAMOTNA
Biblia nigdy nie wspomina o mężu czy dzieciach Miriam. Wygląda na to, że żyła w panieństwie aż do śmierci. Czy z własnego wyboru? Powód mógł być prozaiczny: zachwiana równowaga pomiędzy liczbą mężczyzn i kobiet w jej pokoleniu. Oczywiście z powodu wiadomego rozporządzenia faraona. Ale jak przeżywała swoją samotność? Komu powierzyła swoje serce? Nie znajdziemy odpowiedzi wprost. Ale...

ŚPIEWAJĄCA
Kim jeszcze może być "alma"? To dziewczyna uczestnicząca w liturgicznej procesji uwielbienia. „Przodem idą śpiewacy, na końcu harfiarze, w środku dziewczęta (almot) uderzają w bębenki” (Ps 68, 26). 

Gdy po przejściu Morza Miriam wzięła bębenek do ręki (Wj 15, 20), to na pewno nie był pierwszy raz, kiedy w ten sposób wychwalała Boga. Kobiety spontanicznie idą za nią, jej przewodnictwo jest dla nich naturalne. Miriam od razu znajduje właściwe słowa do prostej, pełnej Ducha pieśni:
Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Pana,
bo swą potęgę okazał,
gdy konie i jeźdźców ich pogrążył w morzu!

Ta pieśń jest naprawdę bardzo stara, nie ułożono jej w czasach rozbudowanego kultu, jak pieśń Mojżesza. Raczej pieśń Mojżesza jest inspirowana tą, przekazaną przez tradycję, krótką pieśnią Miriam. 
Jedno zdanie, ale zdanie natchnione, śpiewane, czytane, ponad trzy tysiące lat. 


Ile lat, ile trudu życia było trzeba, by zaśpiewać to jedno bezcenne zdanie?

Miriam, czy było warto?


__________________________________________

Zobacz inne teksty o Miriam:
Światło Morza
Trzy kobiety i dziecko
Dziecko i dziewczyna

Komentarze