Szlachetniejemy

42 postoje : 4`Pi-Hachirot
Wj 14,1-18


Znajomy zakonnik pożyczył mi dwie niewielkie, acz treściwe książeczki dotyczące Exodusu. Pasuje wspomnieć o nich akurat przy Pi-Hachirot, bo Hieronim tłumaczył tę nazwę jako "usta szlachetnych". Rozumiecie, że nie mogłam w wędrówce z Mojżeszem pójść dalej, dopóki nie zapoznałam się z tym, co na ten temat wyrzekły usta tych szlachetnych, nieprzeciętnych biblistek. Teraz już z czystym sercem polecam:
Mimo takiego wsparcia i tak podchodzę do tematu, jak pies do jeża.
Wolność miała być przecież tak jasna, jak słoneczny poranek w ogrodzie; tak słodka, jak kanapka z dżemem pomarańczowym. Owszem, można by zaakceptować tę minimalną nutkę goryczy, która nadaje niepowtarzalny smak... No, ale bez przesady. 

Podczas postoju w Etam mowa była o męstwie. W Pi-Hachirot pojawia się kwestia szlachetności. "Przyodziawszy się w męstwo uszlachetniamy się w Panu" - mówi tutaj Hieronim. A wiadomo, co człowieka uszlachetnia według popularnego powiedzenia.

Czasem Bóg postępuje tak, jakby był naszym wrogiem. Gdy Izraelici rozbili obóz nad morzem w Pi-Hachirot, mieli prawo myśleć, że najgorsze mają już za sobą. Tymczasem przed nimi był właśnie najbardziej dramatyczny etap walki. Etap, który już zaczyna się fatalnie, bo od wielkiego przerażenia. 

Niezupełnie pojmowali strategię Boga w tej rozgrywce. Wydawało się, że wprowadził ich w pułapkę. Tymczasem, owszem, była to pułapka, ale oni w niej byli przynętą, której Pan ani przez chwilę nie wypuścił z ręki. 

Każdy szanujący się egzegeta czy komentator stara się jak najwyraziściej przedstawić wyobraźni słuchaczy grozę sytuacji: z jednej strony morska topiel, z drugiej rozpędzone rydwany a na nich wyborowi wojownicy egipscy. Nie ma ucieczki. Panika. Widzimy to. Słyszeliśmy o tym niejeden raz. Może nawet lubimy posłuchać czasem w kościele tych mocniejszych kawałków.

I nagle to jakieś dziwne pytanie Boga, jakby On jeden nie widział problemu: "Czemu głośno wołasz do mnie?"

Jak to czemu?


__________________________________________________________
Następny etap - przejście przez morze - Morze Suf

Więcej na temat tej wędrówki w zakładce 42 postoje
Komentarze

  1. :D aż przeczytałam ten fragment ,świetny tekst :D Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, to cieszy najbardziej, jeśli ktoś sięga do tekstu Pisma Świętego. Dzięki :-D

      Usuń

Prześlij komentarz